Szkolenie Academic Art of Riding, 30 stycznia 2016

Autor: Anna Guzik-Kornacka

8_AsiaTrzydziestego stycznia 2016 w stajni Olender pod Warszawą odbyła się pierwsza w Polsce klinika „Academic Art of Riding”, przedstawiająca metodę szkolenia opracowaną przez Duńczyka Benta Branderupa. Academic Art of Riding jest to system składający się z logicznych ćwiczeń, łączących dziedzictwo dawnych mistrzów wraz z nowoczesną wiedzą z zakresu anatomii, biomechaniki i psychologii konia.

Klinikę zorganizowała Bettina Biolik, miłośniczka jeździectwa akademickiego (autorka bloga Warsaw Equestrian), która na co dzień mieszka w Warszawie. W zeszłym roku Bettina miała przyjemność odbyć praktykę u Benta Branderupa, a obecnie szkoli się w Niemczech pod okiem innego znanego trenera tej metody, Mariusa Schneidera.

Klinikę poprowadziła Stephanie Birkeland, Amerykanka od lat mieszkająca w Norwegii, która dzięki wieloletniemu doświadczeniu w pracy jako „cowgirl” łączy techniki Academic Art Of Riding z wiedzą z zakresu Horsemanship. Stephanie szkoliła się pod okiem Benta Branderupa, jak również współpracowała z innymi trenerami Academic Art of Riding, takimi jak Katrin Wallberg, Annika Keller, Christofer Dahlgren czy wspomniany wcześniej Marius Schneider.

Academic Art of Riding bazuje na wiedzy wielkich mistrzów jeździeckich poczynając od Xenophona, poprzez Pluvinel’a, Guérinière, Steinbrecht’a po Nuno Oliveira czy Egona von Neindorffa i ma na celu przywrócenie do życia dawnej szkoły jeździeckiej, kiedy to jazda konna była postrzegana jako sztuka. Przemyślane wykorzystanie gimnastycznych ćwiczeń ma na celu budowanie muskulatury konia z zachowaniem pełni jego zdrowia, godności i radości z treningu. Filozofią tej metody jest zasada użycia ujeżdżenia na rzecz konia zamiast konia na rzecz ujeżdżenia!

W klinice wzięło udział pięć par koń-jeździec i kilkanaścioro słuchaczy. Część uczestniczek pracowała już wcześniej metodami Academic Art of Riding, ale nie zabrakło również nowicjuszek, które spotkały się ze szkołą Benta po raz pierwszy. Stephanie podeszła do każdego indywidualnie i próbowała wykorzystać jak najwięcej z dotychczasowego sposobu pracy danej osoby, zwracając uwagę na jakość i pożyteczność poszczególnych ćwiczeń w treningu danego konia.

Podczas przedpołudniowej sesji większość uczestniczek pracowała z końmi z ziemi z użyciem kawecanu, który umożliwił im prawidłowe wykonanie takich ćwiczeń jak: ustawienie i zgięcie boczne, wkraczanie pod kłodę na kole, łopatka do środka, zad do środka czy ciąg. Stephanie zwracała szczególną uwagę na rozluźnienie i jakość komunikacji z koniem. Po południu uczestniczki ćwiczyły na oklep niezależny dosiad i czucie dosiadem tego, co dzieje się z ciałem konia podczas ćwiczeń. Czucie jest niezbędnym komponentem Academic Art of Riding zarówno w komunikacji z koniem z ziemi, jak i podczas jazdy. Podczas przerwy obiadowej i po zakończeniu sesji popołudniowej uczestnicy mogli zadawać pytania, na które Stephanie cierpliwie odpowiadała.

Cała klinika przebiegła w bardzo miłej i kameralnej atmosferze. Stephanie wyraziła chęć powrotu na kolejną klinikę w najbliższym czasie, o czym poinformujemy Państwa niezwłocznie po ustaleniu terminu.

Obejrzyj galerię zdjęć z wydarzenia