Cechy “dobrego” jeźdzca

Autor: Karen Rohlf
Tłumaczenie: Justyna Rucińska

Ostatnio podczas naszych co dwutygodniowych rozmów internetowych w ramach kursu Virtual Arena studentka zadała mi pytanie: „Co sprawia, że jeźdźca można nazwać dobrym? Skąd mam wiedzieć czy jestem dobrym jeźdźcem, kiedy przez większość czasu jeżdżę sama?” Moja odpowiedź trochę zaskoczyła studentkę. Spodziewała się listy ruchów i elementów, które powinna być w stanie wykonać. Ja tymczasem dałam jej listę, ale nieco inną. A oto moja lista, którą podałam prosto z głowy…którą teraz, po chwili refleksji, dalej podtrzymuję.

Cechy „Dobrego” Jeźdźca:
  • Twój koń Cię rozumie, Twoim priorytetem jest czytelna komunikacja

  • Robisz wszystko co w Twojej mocy, żeby widzieć rzeczy z punktu widzenia konia

  • Twoje zachowania nie są kierowane poprzez ego

  • Nie przekładasz swoich frustracji na konia

  • Jesteś w stanie podążyć za tym o co właśnie poprosiłeś konia

  • Twój koń spostrzega Cię jako godnego zaufania

Wymienione przeze mnie cechy mogą przejawiać się na każdym poziomie. Nie musisz być na poziomie Grand Prix, żeby zostać dobrym jeźdźcem. Jest wielu wyedukowanych i doświadczonych jeźdźców, których nie nazwałabym „dobrymi”, a z drugiej strony jest wielu „dobrych” jeźdźców, którzy nie są tak wyedukowani i doświadczeni.

Kiedy myślałam o odpowiedzi na to pytanie, pierwszą rzeczą która przyszła mi do głowy było: w jaki sposób podejmuję decyzję o tym, kto może jeździć na moich koniach? Mam tendencję do bycia wyjątkowo zachłanną jeśli chodzi o moje własne konie…po przejściu ze świata, gdzie konie były albo w treningu, albo przeznaczone na sprzedaż, stało się to moim małym luksusem i obietnicą daną sobie (i moim koniom): nie muszę się dzielić moimi końmi z nikim. Ale kiedy wsadzam kogoś na jednego z moich koni, ta osoba musi mieć cechy z powyższej listy. Kiedy ktoś ma się zająć moimi końmi, wolałabym aby był to mniej wykształcony jeździec, ale z tymi cechami, niż zaawansowany jeździec bez nich.

Przypomina mi to trochę o celach ujeżdżenia określonych poprzez FEI (Międzynarodową Federację Jeździecką):

„Celem ujeżdżenia jest uczynienie z konia szczęśliwego sportowca poprzez harmonijne wyszkolenie. W jego rezultacie koń powinien stać się spokojny, rozluźniony, przepuszczalny i wygimnastykowany, a jednocześnie pewny siebie, uważny i skupiony oraz doskonale rozumiejący się ze swoim jeźdźcem.”

Główne cele ujeżdżenia mogą być realizowane od samego początku. Możliwe jest osiągnięcie ich u koni na niższym poziomie ujeżdżenia, jak również nie spotkanie ich u koni Grand Prix.

Oczywiście, nie chcę przez to powiedzieć, że nie można mieć obu. „Dobrzy” jeźdźcy mogą stać się wyedukowani, zdobyć umiejętności i doświadczenie. Młode, przepuszczalne, rozluźnione, pewne siebie, szczęśliwe konie mogą być wytrenowane do poziomu Grand Prix i nadal pozostać przepuszczalnymi, rozluźnionymi, pewnymi siebie, szczęśliwymi końmi. Muszę w to wierzyć, bo jeśli bym nie wierzyła, musiałabym porzucić to co robię!

Kluczem nie jest dążenie za wszelką cenę do „osiągnięcia czegoś” i „stania się kimś” w taki sposób, żeby tylko przeć naprzód ze spuszczoną głową, a za kilka lat obudzić się i zastanowić: co ja właściwie robię? Kim się stałem? Co stworzyłem?

Do wszystkich nowicjuszy i jeźdźców rekreacyjnych: pamiętajcie, najważniejszym sędzią waszych umiejętności jest wasz koń. To główny powód, dla którego „zrozumienie” umieściłam na szczycie listy. Przy tak wielu różnych systemach jeździeckich funkcjonującymi we współczesnym świecie, ostatecznie wszystko czego pragnie wasz koń, to po prostu zrozumieć co usiłujecie mu powiedzieć. Chce wiedzieć co ma zrobić i chce żebyście uczynili to prostym do zrobienia.

Do wszystkich doświadczonych jeźdźców: pamiętajcie najważniejszym sędzią waszych umiejętności jest wasz koń… nie karta z ocenami z zawodów, ani najwyższy drąg na przeszkodzie, którą przeskoczyliście. Koń chce tylko wiedzieć co ma zrobić i chce żebyście uczynili to prostym do zrobienia.

Dąż do uzyskania cech z powyższej listy. Zauważ nie są to pseudonaukowe idee, których nie można zmierzyć. Musisz być zdolny do podążenia za tym o co poprosiłeś konia. Jeździectwo to fizyczne umiejętności i nawet jeśli twoim celem jest harmonia i zrozumienie, istnieje również fizyczny aspekt, który jest równie ważny. Sprzeczne pomoce wynikające z zachwianej równowagi czy braku fizycznej świadomości mogą być tak samo niszczące dla relacji jak złość czy frustracja. Poznaj swoje możliwości i baw się w ramach delikatnej granicy pomiędzy tym co możesz zrobić i tym czego jeszcze nie umiesz zrobić. Nie bój się wychodzić poza swoje ograniczenia, ale kiedy to robisz, bądź świadomy jak radzisz sobie ze swoją frustracją i jak ten proces znosi Twój koń.

Podejmowanie decyzji związanych z Twoim koniem, opartych na powyższych cechach „dobrego” jeźdźca pozwoli Ci na postęp, w którym zarówno Ty, jak i Twój koń będziecie się cieszyć z każdego kroku. A najlepszą wiadomością jest to, że możesz stać się „dobrym jeźdźcem” już teraz.

Przysięga „Dobrego” Jeźdźca:

Przyrzekam czytelnie się komunikować, tak aby mój koń mnie rozumiał.

Przyrzekam zrobić wszystko co w mojej mocy, aby widzieć rzeczy z punktu widzenia mojego konia.

Przyrzekam nie kierować się w zachowaniu poprzez ego, a przez empatię i pokorę.

Przyrzekam nie przekładać swoich frustracji na konia.

Przyrzekam uczynić co w mojej mocy, aby podążać za tym o co poprosiłem konia.

Przyrzekam być godnym zaufania dla mojego konia.

 O AUTORZE:
KAREN ROHLF – łączy zasady naturalnego jeździectwa ze sztuką ujeżdżenia. Przez ponad 20 lat trenowała ujeżdżenie pod okiem Anne Griboons; programu Parelli Natural Horsmenship uczyła się bezpośrednio od Pata i Lindy Parellich. Szkoli konie i uczniów do wyższych poziomów ujeżdżenia, czterokrotnie występowała w reprezentacji Stanów Zjednoczonych, jest sędzią klasy „L” Amerykańskiej Federacji Ujeżdżenia (USDF). Jest autorką książki: Ujeżdżenie, naturalnie!będącej przewodnikiem po podstawach ujeżdżenia z perspektywy naturalnego jeździectwa. Materiały szkoleniowe dostępne są na jej stronie: www.dressagenaturally.net

 

2 komentarze “Cechy “dobrego” jeźdzca”

Możliwość komentowania została wyłączona.