Witajcie!

Ilustracja: Też potrafię rysować

Pragniemy serdecznie powitać Was na Classical Way – polskim portalu o jeździectwie klasycznym. Tworzymy go z myślą o tym, aby pomagał zrozumieć czym jest, było lub powinno być prawidłowe jeździectwo.

Każdy z nas, niezależenie od poziomu jaki reprezentuje, na pewno znalazł się w sytuacji, gdzie elementy układanki treningowej nie chciały złożyć się w spójną całość, a praktyka mocno odbiegała od teorii znanej z książek lub powodowała dysonans w konfrontacji z naszym sumieniem. Z pewnością przydarzały się sytuacje, kiedy nie rozumieliśmy dlaczego jeździmy w konkretny sposób i jakie niesie to ze sobą konsekwencje albo dlaczego dana praktyka na jednego konia działa, a u innego powoduje opór. Dlaczego coś, co kiedyś przynosiło dobre efekty, po pewnym czasie skutkuje odwrotną reakcją? Te pytania i problemy, często pozostawiane bez odpowiedzi, gromadzą w nas frustracje i wprowadzają chaos, który ciężko nam samemu uporządkować. Jeździectwo jest szeroką dziedziną, w której trzeba łączyć wiedzę sportową, psychologiczną oraz weterynaryjną, z wyczuciem, empatią i umiejętnością kontrolowania własnych emocji. Złożoność tej dyscypliny sportu powoduje, że pracując z końmi łatwo się zgubić i obrać niewłaściwy kierunek.

Podobno kto szuka nie błądzi, ale wielu jeźdźców dalekich jest od zauważenia, że można zacząć szukać. A jest czego szukać. W języku polskim brakuje bowiem publikacji wyjaśniających zależności, które łączą poszczególne elementy jeździectwa. Wyjściem z sytuacji jest eksplorowanie źródeł zagranicznych, ale tłumaczenie tej treści wymaga z kolei od jeźdźca dość zaawansowanej wiedzy teoretycznej, więc poznajemy treści niepełne – koło się zamyka. Wisienką na torcie jest to co nazywamy normą – nie chcemy szukać, ponieważ wszyscy w około stosują powszechnie znane i uznane metody treningu i odnoszą sukcesy treningowe – więc dlaczego więc mamy się wyłamywać? Warto pamiętać jednak, że norma i sukces to pojęcia względne i zależne od kryteriów, jakie przyjmiemy w ocenie. W Polsce normą gościnności jest to, że gospodarz bezustannie proponuje gościom dokładkę, we Francji to samo zachowanie postrzegane jest jako niegościnność – przykładów jest wiele, ale wspólny mianownik jest ten sam – mamy takie normy, jakich nauczyła się grupa ludzi w której żyjemy. Czy panująca norma jest właściwa? Tego nikt nie jest w stanie ocenić, dopóki nie pozna innego sposobu postrzegania danej sytuacji.

 Portal Classical Way powstał po to, by odnajdywać i porządkować materiały dotyczące zagadnień jeździeckich i ułatwić nam wszystkim samodzielne podjęcie decyzji w kwestii słuszności stosowania takich, a nie innych metod treningowych. Uważamy, że wszelkie podziały na szkoły w jeździectwie są sztuczne, ponieważ cel treningowy zawsze jest ten sam – możliwie subtelne porozumienie z koniem i jego rozwój w dobrym zdrowiu. Chcemy promować jeździectwo, które mimo różnorodności praktyki trenerów i jeźdźców oraz dużej ilości dyscyplin, ma jednakowe, wypracowane przez wieki fundamenty i zawsze stawia na pierwszym miejscu dobro konia, uwzględniając jego fizjologię, anatomię, psychikę i biomechanikę. Chcemy, aby portal Classical Way, był miejscem, gdzie rozumie się, że jeżdżąc konno, każdy, niezależnie od poziomu zaawansowania popełnia błędy, ale też miejscem, gdzie można zobaczyć na czym te błędy polegają i jak je poprawić, zobaczyć cel, do którego dążymy w pracy z koniem i jak go osiągnąć. Mamy nadzieję, że prezentowane przez nas treści przysłużą się rozwojowi świadomości jeździeckiej w Polsce oraz pomogą integrować społeczność jeźdźców pod jednym szyldem – Jeździectwo Klasyczne.