Kontrowersje wokół Hiszpańskiej Szkoły Jazdy

News pierwotnie opublikowany 6 września 2014

Austriacka weterynarz, Ulrike Thiel, entuzjastka klasycznego jeździectwa i przeciwniczka rollkuru, opublikowała ostatnio na swoim profilu na Facebooku zdjęcia, które wykonała w maju 2010r. siedząc w kawiarni Hiszpańskiej Szkoły Jazdy. Zdjęcia przedstawiają jeźdźca, utrzymującego głowę konia w hiperfleksji szyi, powszechnie znanej jako rollkur. Jako powód tak później publikacji zdjęć znana weterynarz podaje, że miała nadzieję wpłynąć na zmianę metod treningowych stosowanych w Szkole. Poniżej przytaczamy oryginalny tekst wypowiedzi:

The fact, that the Spanish Riding School was not at all reacting on the lot of mails asking them to think their cooperation with Anky van Grunsven over has motivated me to publish photo’s I myself made at the training of the Spanish Riding School about 4 years ago.

What I had seen there had upset me and I contacted Georg Wahl and Mrs Stückelberger who talked it over at the organization (Verein) and with the Direction of SRS. at that time. I did not publish them, because I hoped, that this discussion would make the Direction think over the way they changed their training during the past years.

These photo’s show riders who are using the Rollkur Method consciousely and riders who are not able to ride their horses in front of the vertical.

Post ten sprowokował żywą dyskusję w sieci dotyczącą zasadności krytyki Hiszpańskiej Szkoły. Ulrike została poparta przez rzeszę osób, które już wcześniej poczyniły podobne obserwacje. Między nimi są osoby należące do niemieckiej organizacji Xenofont, powołanej w celu propagowania klasycznych metod treningu koni. Z drugiej strony pod adresem weterynarz posypały się komentarze, że pochopnie wyciągnęła wnioski na podstawie jednego incydentu.

Ulrike odpowiada, że jako sympatyk jeździectwa i mieszkanka Wiednia odwiedza Hiszpańską Szkołę Jazdy bardzo często, co pozwala jej obiektywnie ocenić jak prowadzony jest trening koni. Jeździec przedstawiony na zdjęciach stosował rollkur świadomie i nie był w stanie jeździć na koniu z nosem przed pionem. Według Ulrike, w latach 2008-2014 sytuacja w Hiszpańskiej Szkole uległa pogorszeniu, a potwierdzenie na powszechne stosowanie rollkuru widać choćby w materiałach propagowanych przez Szkołę i nieprawidłowym ruchu koni.

Thiel wierzy, że rozpowszechniając wykonane przez nią zdjęcia nakłoni Hiszpańską Szkołę Jazdy do powrotu do metod przyjaznym zwierzętom.

fot. Ulrike Thiel

Tego samego dnia Hiszpańska Szkoła jazdy opublikowała na swoim Facebook’owym fanpage’u oświadczenie, że kategorycznie odcina się od metody treningowej jaką jest rollkur. Dyrektor Szkoły, Elisabeth Gürtler tłumaczy, że na opublikowanych zdjęciach jeździec wykonuje ćwiczenia rozciągające podczas gdy koń nie porusza się.

Elisabeth Gürtler jest austriacką businesswoman, właścicielką i dyrektorem jednego z najlepszych hoteli w Wiedniu. W roku 2007 objęła stanowisko dyrektora Hiszpańskiej Szkoły Jazdy. Jej politykę charakteryzuje chęć komercjalizacji szkoły, dlatego w ciągu ostatnich lat zwiększył się ruch turystów, zwiększona została ilość pokazów oraz różnorodność atrakcji na terenie ośrodka, a w sprzedaży pojawiły się souveniry z emblematem Szkoły. Gürtler umożliwiła także przyjazd i naukę jeźdźcom sportowym niezwiązanym do tej pory z Hiszpańską Szkołą Jazdy.

Ulrike Thiel zwróciła uwagę na fakt, że w 2009r. zwolniony został główny jeździec Szkoły (Oberbereiter), Klaus Krzisch, między innymi za krytykę polityki obecnej dyrektor, związanej ze spadkiem jakości treningu koni. Krzisch zachował swoją pensję, lecz pomimo protestów został odsunięty od obowiązków. Do dziś nie ma wstępu do Hiszpańskiej Szkoły Jazdy. Na cały ten proceder Szkoła wydała 100 000 euro płacąc osobie, której nie pozwolono wykonywać swoich obowiązków.

W 2012 roku Elisabeth Gürtler nie zgodziła się na wstęp ekipy telewizyjnej, która chciała zbadać jakość przeprowadzanych tam treningów rozmawiając z jeźdźcami, filmując treningi i porównując komentarze z obrazem.

Kontrowersje wokół Hiszpańskiej Szkoły jazdy wzbudziły na świecie żywą dyskusję ze względu na fakt, że szkoła ta jest uważana za mekkę klasycznego jeździectwa, która w dobie skomercjalizowanego ujeżdżenia sportowego, jako jedna z niewielu miała zachowywać tradycję orazprawidłowy wzorzec treningu koni.

Zdjęcia wykonane w 2011 r. podczas pokazu przez Ilonę Kirsch

 

 

 

 

Więcej zdjęć można obejrzeć na Facebook’owej stronie Ulrike Thiel, gdzie gromadzi materiały wykazujące nieprawidłowości w Hiszpańskiej Szkole Jazdy wraz z komentarzem: Materiały Ulrike Thiel